TEK TARAFLI BOŞANMA TALEBİ

İki çeşit boşanma yöntemi vardır. Bunlardan birisi anlaşmalı boşanma bir diğeri ise çekişmeli boşanmadır. Eşlerden ikisinin de istemiyle olan durumlarda anlaşmalı boşanma söz konusu iken, eşlerden birinin boşanmak isteyip diğer tarafın istememesi durumunda çekişmeli boşanma söz konusudur.

 Nafaka ödenip ödenmemesi, tazminat alınma durumu, çocuğun velayeti gibi durumlar çekişmeli durumlardır. Eşlerden birinin boşanmayı istememesi boşanmanın neticesini değil süresini etkilemektedir. Boşanmak isteyen tarafın boşanmak istemesine neden olan durumları kanıtlar ile ispat eder ise hakim boşanmalarına karar verecektir. Diğer eşin boşanmayı istememe durumu olsa bile boşanma sebeplerinin varlığı nedeniyle hakim tarafları boşayacaktır. Boşanmak isteyen tarafın boşanma nedenini kanıtlayamaması durumunda davanın reddedilme durumu da söz konusu olacaktır. Davanın uzayıp uzamama durumu davanın içeriğine bağlıdır. Delil ve kanıtların varlığı durumunda boşanmak isteyen taraf hangisi olrusa olsun davanın süresi, yoğunluk durumuna bağlıdır. 

Eşlerden birinin boşanmak istememe durumunda;

– Eşlerden biri, boşanmayı mal paylaşımı yapmak istememesi durumuyla davayı uzatmak isteyebilir. Bu boşanma sürecini uzatabilecek durumlardandır.

– Eşlerden birinin boşanmak istememesi durumunda kişinin boşanmak istememe nedenine göre dava süreci belirlenir. Eğer boşanmak istemeyen eş kusurlu değil ise ve eşini sevdiğini ve evliliğin devamını istediğini söyler ise süreç değişebilmektedir.

– Hakimlerin boşanma davalarında eşlerin ayrılmasına karar vermesi eşlerin taleplerine göre değerlendirilmemektedir. Eşlerin talep ve kanıtlarına göre boşanmalara karar verilmektedir.

– Bazı durumlarda boşanma talebinin reddedilme durumu söz konusudur.

AVUKAT

  Anlaşmalı ve hızlı bir şekilde boşanmanın gerçekleşmesi için her iki eşin boşanmak istemesi gereklidir. Ancak taraflardan biri boşanmak istemez ise diğer taraf boşanma isteğini ancak çekişmeli boşanma davası açarak ve bu davada haklı çıkarak gerçekleştirebilir. Bu durumda diğer eşin boşanmayı kabul etmemesi önem arz etmez.

Bu durumda olan bir kişinin yapacağı işlem bir avukata danışarak ya da bir avukat aracılığıyla Aile Mahkemesinde çekişmeli boşanma davası açmaktır.

 Böylelikle yazımızda Boşanmak istemeyen kadın ne Yapmalı?, Çekişmeli boşanmada erkek boşanmak istemezse ?,  Çekişmeli boşanmada erkek boşanmak istemezse ? Eşim boşanmak istiyor ben istemiyorum eşimi boşanmaktan nasıl vazgeçirebilirim ?, Çekişmeli boşanma kaç duruşmada biter?  Gibi sıkça sorulan sorular da cevaplanmış olmaktadır.

 Mahkemelerde tarafların avukat ile temsil edilme zorunluluğu yoktur; herkes haklarını avukat olmaksınız kullanabilir. Ancak, kişilerin hayatı boyunca çok az karşılaşabileceği ve hayatı için dönüm noktalarından biri olan boşanma davası, eşlerin haklarını aradıkları ve boşanma talebinde bulundukları bir davadır. Eşler arasında açılan özellikle çekişmeli boşanma davasında eşlerin ortak çocukları varsa nafaka, mal paylaşımı, tazminat veya velayet durumları da bulunmaktadır.

Burada dikkat edilmesi gereken husus, kendisini vekil ile temsil etmek istemeyen bir kişinin dilekçe şablonları veya İnternetten veya herhangi bir yerden alınan yanıt dilekçelerinin yardımıyla ne dereceye kadar yapılabilir ve hak kayıplarının olmaması ve bu süreci kayıpsız ya da en az kayıpla olumlu şekilde ehil bir kişi tarafından gerçekleştirilmelidir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir