KARDEŞLERİN MİRAS PAYLAŞIMI

Mirasçılar

Medeni kanuna göre iki tip mirasçı bulunur.

  • Yasal Mirasçılar
  • Atanmış Mirasçılar

Yasal Mirasçılar

Kanunla düzenlenmiş olan mirasçılardır.

Atanmış Mirasçılar

Miras bırakan kişinin serbest ifadesi ile belirlediği mirasçılardır.

Miras Oranları

Miras eğer sağ kalan bir eş var ise onun miras oranı çıktıktan sonra diğer mirasçılara eşit olarak dağıtılır. Sağ kalan eşin payı miras bırakanın altsoyu ile birlikte mirasçı olduğu durumda mirasın 1/4’ü,  Miras bırakanın ana ve baba zümresi ile birlikte mirasçı olduğu durumda, mirasın 1/2’si,  Miras bırakanın büyük ana ve büyük babaları ve onların çocukları ile birlikte mirasçı olduğu durumda, mirasın 3/4’ü, bunlar da yoksa mirasın tamamı eşe kalır.

Miras Paylaşımı

Miras paylaşılmasında en doğal ve sorunsuz olan yol mirasçıların kendi aralarında anlaşarak miras paylaşım sözleşmesi yapmasıdır. Ancak mirasçıların kendi aralarında anlaşamaması durumunda taraflar arasında uyuşmazlık olma durumu vardır. Miras paylara bölünmediği durumlarda tüm mirasçıların mal durumu için ortak olarak hareket etmesi gerekmektedir.

Miras Hukuk Davaları Süresi

Davanın içeriği dava sürecini değiştirmektedir. Mirasçıların hakları, mirasın nasıl bölüneceği, evlilik dışı çocuklar gibi farklı konular içermektedir. Bundan dolayı davaların süresi değişmektedir.

Mirasçılık Belgesi

Miras bırakan kişinin vefatı sonrasında kimlerin mirasçı olduğunu gösteren belgelerdir. Belgenin çıkması için tek bir mirasçı olması da yeterlidir.

Yasal Miras Paylaşımı

Vefat sonrasında kişinin yakınlarına bırakmış olduğu mal varlıkları üzerinden yapılmaktadır. Paylaşımlar vasiyet bırakılıp bırakılmaması durumuna göre değişkenlik göstermektedir.

Vasiyet Olmadan Mal Paylaşımı

Mal paylaşımı konusunda öncelikle ölen kişinin vasiyetinin olup olmamasına bakılır. Eğer herhangi bir atanmış mirasçı yok ise kanunen uygun olan mal paylaşımı uygulanır. Eğer vefat eden kişinin eşi sağ ise mirasın dörtte biri sağ kalan eşe kalmaktadır. Diğer mirasçılara ne kadar pay düşeceği de kanuna bağlıdır.

Görevli Mahkeme

Sulh mahkemeler görevli mahkemelerdendir. Tapu sicili için Asliye Hukuk Mahkemeleri yetkilidir.

AVUKAT

Daha fazla bilgi ve hukuki tüm konulardaki danışmanlık için bize ulaşabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir